Dumasova Dama s kamelijama


Alphonsine Plessis je bila najcjenjenija i najtraženija kurtizana svojega doba. Pa unatoč tome, što je svoje draži dijelila mnogim pariškim bogatašima, vječnu joj je slavu donijela veza s osiromašenim mladićem koji je kasnije napisao famoznu Damu s kamelijama.


Alphonsine Plessis rodila se 1824.g iste kad i Dumas. Bila je kći seljaka, koji ju je kasnije, pričalo se dao prodati Ciganima. A onda se pojavila u Parizu kao švelja, pod imenom Marie Duplessis. Ipak se time nije morala dugo baviti, jer je njezina profinjena ljepota privukla pažnju nekog vlasnika restorana, koji joj je unajmio stan. Njezinog je prvog ljubavnika uskoro zamjenio vojvoda de Guiche, bogat i u društvu rado viđen mladić koji je napustio vojsku, da bi započeo studij. Kao njegova ljubavnica, Marie se uskoro našla čitavom Parizu na jeziku i opsjednuta mnogim udvaračima. Tada je imala svega 16 godina.Dane je provodila u vožnji kočijama, a noći po kazalištima i operama, pa zatim blistavi prijemi i romantični sastanci s ljudima koji su bili spremni da je uzdržavaju.Nije prošlo dugo, a Marie je za svoje usluge dobivala mnogo novaca.Imala je lijepe haljine i bila okružena cvijećem. Od mirisa ruža joj se vrtjelo u glavi, pa je svoju kuću punila kamelijama koje nemaju mirisa. Bijela kamelija na Marie objavljivala je spremnost na prihvaćanje ljubavnih ponuda, a crvena je pak savjetovala strpljenje. U trenutku kad je upoznala Dumasa, uzdržavao ju je vremešni grof de Stackelberg. I tako kad bi recimo noć provela s Dumasom, grofu bi rekla da je s prijateljicom, no čini se da nijedan od njih nije znao za trećeg ljubavnika grofa Perregauxa. Poslije samo nekoliko mjeseci uživanja, koje ga je zakopalo duboko u dugove, Dumas se počeo udaljavati od Marie, 30.kolovoza 1845.g poslao joj je pismo u kojem prekida njihovu vezu.Ostavljena od Dumasa, Marie se najprije okrenula skladatelju Franzu Lisztu. A onda je,početkom 1846.g prihvatila bračnu ponudu grofa Perregauxa. Iste godine 21.veljače su se i oženili u Londonu. Neki su smatrali da se grofu smilila zato što je bila jako bolesna: Naime, gubila je boj sa sušicom. No, rastali su se već ubrzo pri povratku u Pariz, i Marie je ostala sama.Nije više imala snage da sudjeluje u društvenom životu, a i morala je rasprodati većinu stvari da bi otjerala vjerovnike. Kraj je za 23-godišnju kurtizanu došao 3.veljače 1847.g , kad su ljudi poneseni karnevalom, pjesmom i smijehom ispunili ulicu pred njezinom kućom na Boulevardu de la Madeleine.


Dumas je u međuvremenu s ocem, također Alexanderom Dumasom, proputovao Španjolsku i Alžir. Na putu kući Dumas ml.saznaje da je Marie umrla.U svibnju je uzeo sobu u hotelu,još jednom pročitao sva pisma koja mu je poslala Marie, pa započeo pisati roman koji će ga proslaviti. Dama s kamelijama bila je objavljena 1848.g i odmah je požnjela neviđen uspjeh. Mladi Dumas je počeo dobivati ponude od profesionalnih dramaturga, no on to nije prihvatio, nego se povukao u kuću na ladanju i napisao vlastitu dramu. Ta drama je bila praizvedena 1852.g i doživjela još veći uspjeh od romana. Kad ju je Giuseppe Verdi preradio u operu, slavnu La Traviatu, Marie Duplessis stekla je svojevrsnu besmrtnost.

Popularni Blogovi